ابزار کاربر

ابزار سایت


tutorials:file_system:linux-swap

swap چیست و چگونه از آن استفاده کنیم

اگر کاربر لینوکس هستید، قطعاً در مورد Swap شنیده اید، اما ممکن است دقیقاً ندانید که چیست یا فقط اطلاعات سطحی در مورد آن داشته باشید. زمان تغییر آن است!

من تقریباً در هر مقاله در مورد کارهایی که باید بعد از نصب لینوکس انجام دهید، به Swap اشاره می کنم. می دانید که Swap لینوکس به نوعی با RAM مرتبط است و Swap می تواند بر عملکرد سیستم شما تأثیر بگذارد. زمان آن رسیده است که توضیح دهیم که چیست و چگونه از آن استفاده کنید.

Swap چیست؟

هسته لینوکس RAM را به تکه های حافظه تقسیم می کند و فرآیند Swap زمانی است که هسته لینوکس از فضای هارد دیسک (فضای Swap) برای ذخیره اطلاعات از RAM استفاده می کند و بنابراین مقداری فضای RAM را آزاد می کند. به همین دلیل است که وقتی یک توزیع لینوکس را نصب می‌کنید، معمولاً از شما می‌خواهد که فضایی را برای سیستم و فضایی دیگر را برای Swap اختصاص دهید.

استفاده از swap یک راه بسیار مفید برای افزایش RAM است زیرا زمانی که فضای RAM تمام شده است و باید یک فرآیند ادامه یابد، حافظه اضافی لازم را فراهم می کند. مخصوصاً زمانی که کمتر از 1 گیگابایت رم دارید توصیه می شود. اگرچه در نهایت همه چیز به شما بستگی دارد.

آیا به swap نیاز دارید؟

این سوالی است که بسیاری از کاربران مبتدی وقتی شروع به کشف لینوکس می کنند از خود می پرسند. در واقع، این به میزان استفاده و میزان رم کامپیوتر شما بستگی دارد. در مورد استفاده، فرآیندها و برنامه هایی وجود دارد که واقعاً از حافظه زیادی استفاده می کنند، به عنوان مثال گوگل کروم. با این حال، اکثر تجهیزات فعلی حداقل با 8 گیگابایت رم عرضه می‌شوند و این امر باعث می‌شود فرآیند swap کمتر ضروری باشد. با این وجود، داشتن فضای swap مطلوب است حتی اگر رم زیادی دارید. به عنوان مثال، معمولاً وقتی رم شما پر می شود و هسته لینوکس فضایی برای نوشتن ندارد، سیستم شما از کار می افتد. از طرف دیگر، اگر فضای swap داشته باشید، توسط هسته لینوکس استفاده می شود و سیستم شما به کار خود ادامه می دهد، هرچند بسیار کندتر. بنابراین، داشتن فضای swap ایمن تر است.

توجه: فضای swap یک نقطه ضعف دارد - بسیار کندتر از RAM است. بنابراین، افزودن فضای مبادله کامپیوتر شما را سریع‌تر نمی‌کند، بلکه تنها به غلبه بر برخی محدودیت‌های ناشی از اندازه RAM کمک می‌کند

پارتیشن swap

من توصیه می کنم که پارتیشن swap را در هنگام نصب توزیع لینوکس خود ایجاد کنید. به طور کلی، این اندازه‌های پیشنهادی برای پارتیشن swap هستند.

  • اگر رایانه شما 1 گیگابایت رم یا کمتر دارد، پارتیشن swap باید دو برابر رم باشد.
  • اگر بین 2 تا 4 گیگابایت رم دارید، اندازه پارتیشن swap باید نصف رم باشد.
  • اگر بیش از 4 گیگ رم دارید، 2 گیگ کافی است.

اما همه چیز بستگی به مورد استفاده شما دارد.

با این دستور می توانید نوع و اندازه swap خود را بررسی کنید:

swapon

در بالا، من یک پارتیشن swap دو گیگابایتی دارم.

فایل swap

همچنین، می‌توانید پس از نصب، یک فایل swap لینوکس ایجاد کنید. هسته لینوکس مدرن اجازه می دهد تا به جای یک پارتیشن مبادله به یک فایل swap تبدیل شود. یک فایل swap نسبت به یک پارتیشن swap مزیتی دارد که می‌توانید اندازه swap خود را هر زمان که بخواهید به راحتی با تغییر اندازه فایل swap تغییر دهید. در آموزش زیر اضافه - حذف و تغییر سایز به طور کامل توضیح دادیم

ایجاد - حذف و تغییر سایز یک swap file (یک فضای swap اضافی بصورت یک فایل)

tutorials/file_system/linux-swap.txt · آخرین ویرایش: 2023/06/22 00:06 توسط phoenix_wiki

Donate Powered by PHP Valid HTML5 Valid CSS Driven by DokuWiki